Diş Hekimi Tarafından Düzenli Kontrol Neden Önemli?

Diş Hekimi Tarafından Düzenli Kontrol Neden Önemli?

Diş hekimine düzenli olarak gitmek önemlidir çünkü dişlerinizin ve dişetlerinizin sağlığını korumaya yardımcı olurlar. En azından her 6 ayda bir düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Ziyaretiniz sırasında neler olacak?

Diş hekimine düzenli olarak gitmek önemlidir çünkü dişlerinizin ve dişetlerinizi sağlığını korumaya yardımcı olurlar. En azından her 6 ayda bir düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Ziyaretiniz sırasında neler olacak?

Diş hekimi tarafından yapılan düzenli muayeneler iki bölümden oluşur. Bir bölümü kontroldür. Diğer bölümü de temizliktir.

Kontrol

Çürükler

Diş hekiminiz dişlerinizde çürük başlangıcı olan delikler ve bakteri plağı ya da diş taşı olup olmadığını kontrol eder. bakteri plağı, şeffaf yapışkan bir bakteri tabakasıdır. Temizlenmezse, sertleşip, diş taşına dönüşebilir. Diş taşı fırçalamayla ya da diş ipiyle temizlenmez. Dişlerinizde bakteri plağı ve diş taşı birikirse, ağız sağlığı problemlerine neden olabilir.
Sağlıklı dişler ve dişetleri sonraki adımda dişetleriniz kontrol edilir. Bu, dişler ile dişetleri arasındaki mesafeyi ölçmeye yarayan özel bir aletle yapılır. Sağlıklı dişetlerinde, boşluklar dardır. Diş eti problemlerigörüldüğünde, boşluklar derinleşir.

Temizlik

Bakteri Plağı ve Diş Taşı Oluşumu

Dişleri fırçalamak ve diş ipiyle temizlemek bakteri plağının dişetlerinden temizlenmesine yardımcı olur, ancak diş taşını ev ortamında temizlemeniz mümkün değildir. Temizlik sırasında, diş hekiminiz diş taşını temizlemek için özel aletler kullanır. Bu işleme diş taşı temizliği denir; bakteri plağı ve diş taşı temizlenir. Diş taşı temizliği yapıldıktan sonra, dişler parlatılabilir. Çoğu zaman, bu işlem için pütürlü bir macun kullanılır. Dişlerdeki yüzey lekelerini temizlemeye yardımcı olur.

Diş ipi ile temizleme

Son aşama diş ipiyle temizlemedir. Diş hekimi, dişleriniz arasındaki alanların temiz olmasını sağlamak için diş ipi ile temizlik yapar.

Ziyaretler arasında ne yapmalısınız?

Düzenli muayeneler arasında dişlerinize ve dişetlerinize bakım yapmayı ihmal etmeyin. Dişlerinizde bakteri plağı sürekli olarak oluşur, ancak düzenli olarak dişlerinizi fırçalayarak ve diş ipi ile temizleyerek bakteri plağını gidermeniz mümkündür. Aşağıda, evde ağız bakımı ile ilgili bazı ipuçları bulabilirsiniz.

  • Dişlerinizi günde en az iki defa fırçalayın. Florür içeren bir diş fırçası kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Günde en az bir defa diş ipi ile temizlik yapın.
  • Bakteri plağından kurtulmak için ağız çalkalama suyu kullanın. Bu aynı zamanda nefesinizi tazelemeye de yardımcı olur.

Düzenli diş hekimi ziyaretleri hakkında bilgiler

Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz önemlidir çünkü dişlerinizin ve dişetlerinizin sağlığını korumanıza yardımcı olur.

Düzenli bir diş hekimi ziyareti iki bölümden oluşur:

  1. Kontrol
  2. Temizlik

Kontrol sırasında, diş hekiminiz genel olarak ağız sağlığınızı kontrol ederek, sorunlu alanlar olup olmadığına bakar. Temizlik sırasında, diş hekiminiz dişlerinizden bakteri plağı ve diş taşı birikimini temizler ve dişlerinizi parlatabilir. Diş hekiminizi yılda en az iki defa düzenli olarak ziyaret etmelisiniz.